Ovaj projekat je nastavak inicijative BUM-a i KAS-a u pravcu osnaživanja kamping turizma kao mogućnosti održivog razvoja malih zajednica koje su turistički atraktivne pre svega zbog netaknute prirode koja privlači sve veći broj turista, a pogotovo onih koji žive u urbanim sredinama i željni su odmora daleko od gradske buke, vreve i velikog broja ljudi.

Projekat se realizuje u saradnji sa dve holandske organizacije, AMECO i STIDIT i u partnerstvu sa Kamping asocijacijom Srbije i Nacionalnim parkom Fruška gora

Sastavljen je iz više modula:

  1. Kreiranje Plana upravljanja Nacionalnim parkom i Plana upravljanja posetiocima [REALIZOVANO]
  2. Program malih grantova za realizaciju aktivnosti NVO na teritoriji Fruške gore [REALIZOVANO]
  3. Stvaranje prvog eko kampa u Srbiji u zaštićenoj zoni. [U TOKU]

U toku su aktivnosti na realizaciji izabranih malih projekata, lokalnih NVO u cilju unapređenja zaštite NP Fruška gora, kao i aktivnosti na stvaranju tehničkih uslova za podizanje prvog eko kampa na prostoru starog rasadnika nedaleko od izletišta Stražilovo, na opštini Sremski Karlovci.

Početkom avgusta, održan je sastanak članova Projektnog tima sa predstavnicima i rukovodiocima sektora unutar NPFG.

Teme ovog sastanka su se najviše odnosile na prethodne aktivnosti u prvoj godini kao i na planiranje budućih aktivnosti u drugoj projektnoj godini.

  1. Evaluacija prve projektne godine: postignuti rezultati
  2. NPFG – stav menadžmenta po pitanju buduće politike parka i politike implementacije (diskusija na temu Plana upravljanja)
  3. NPFG – stav menadžmenta po pitanju odnosa između NPFG i zainteresovanih strana u Parku iz Vojvodine i drugo: Plan upravljanja posetiocima i pitanja prihodovanja;
  4. NPFG – stav menadžmenta po pitanju zaštite biodiverziteta
  5. Uspostavljanje eko kampa: planiranje, uloge participanata u procesu;
  6. Uloga međunarodne saradnje / MATRA projekat i njegova uloga u budućim aktivnostima
  7. Pridruženje Srbije EU: Nove šanse
  8. Rezime sastanka: nove aktivnosti u drugoj projektnoj godini: šta će biti učinjeno, ko će raditi na kojim aktivnostima i kada (formiranje radnih grupa za odabrane oblasti).

U toku avgusta meseca formirane su radne grupe i započelo se sa izradom finalnih projektnih rešenja kao i biznis plana za obezbeđivanje održivosti prvog domaćeg ekokampa.

Uskoro više informacija o projektnim aktivnostima.