Četvrti Medjunarodni festival klasične gitare pod nazivom GUITAR OPEN FESTIVAL IV, sa promotivnim sloganom UNPLUG YOURSELF.

IZVEŠTAJ ZA “GUITAR OPEN FESTIVAL IV”
12. 05 – 15. 05. 2010. – SUBOTICA

NARATIVNI IZVEŠTAJ
U periodu od 12.05. do 15.05.2010. godine u Subotici, u organizaciji Balkanskog udruženja mladih, uz pomoć Ministarstva kulture Republike Srbije, KMK Halas, Francuskog kulturnog centra i uz saradnju sa Pozorištem Deže Kostolanji, održan je četvrti Medjunarodni festival klasične gitare pod nazivom GUITAR OPEN FESTIVAL IV, sa promotivnim sloganom UNPLUG YOURSELF.
Festival se odigrao u nekoliko planiranih delova, od jutarnjih do kasno večernjih časova, sledećim konceptom i sadržajem:
1. Večernji koncerti – večernji program od 20h (Subotica, Kiškunhalaš – HUN)
2. Majstorski kursevi – popodnevni program od 14h
3. Internacionalno kategorizovano takmičenje – prepodnevni program od 09h
4. After-hour Guitar Session program – od 22h – 01h

Koncertni program se odvijao u sve četiri večeri trajanja festivala, od ponedeljka do četvrtka.

Prvo veče, svečano otvaranje, održano je u velikoj dvorani pozorišta »Deže Kostolanji«. Festival je otvorio umetnički director festivala mr Zoran Anić, gde je sa par prigodnih reči uveo subotičku publiku u dešavanja narednih dana. Nastupio je, trenutno jedan od najvećih mladih gitarista sveta, francuz Thibault Cauvin.

Mladi, dvadesetčetvorogodišnji parižanin, Thibault Cauvin je jedan od najtalentovanijih i najharizmatičnijih gitarista danšnjice. Nastupa na najprestižnijim festivalima i koncertnim prostorima širom sveta. Od New York-a do Hong Kong-a, Sao Paolo-a i Istanbul-a, London-a, Melbourn-a i Tel-Aviv-a, predstavlja svoju muziku i deli je sa publikom. Nastupao je preko 600 puta na svim kontinentima. Snimio je veliki broj audio i video zapisa, nastupajući sa poznatim muzičarima, kompozitorima i simfonijskim orkestrima. Držao je majstorske kurseve na najprestižnijim konzervatorijumima, univerzitetima i festivalima i aktivni je član žirija na takmičenjima.Njegov četvrti album, pod nazivom „N°4“, izdat je za čuvenu izdavačku kuću “GSP San Francisco”. Program ovog CD-a, sačinjen od moderne muzike, protkane različitim stilovima, daje novu dimenziju gitarskoj muzici…
Nakon uspešnog koncerta, na kome su predstavljena virtuozna dela klasičnog i modernog perioda, kroz fantastične interpretacije ovog svetski priznatog muzičara, priređen je svečani koktel u foajeu.

Drugo veče je u Sali bioskopa Lifka, priredjena bioskopska predstava pod nazivom “The legendary guitar performances”, na kojoj su predstavljeni, kroz kratak istorijski pregled, legendarna gitarska izvodjenja velikana gitarske muzike. Nakon predstave desavanja su se preselila u prostorije jazz kluba SAX u kome su nastupili, mladi gitarski bend GUITARS-i.

Grupa „GITARSI“ nastala je kao ideja da se pop muzika aranžirana u flamenko, klasičnom i pop maniru sviranja akustičnih gitara, pokaže i dočara na jedan novi način koji jos nije zastupljen na našoj estradnoj sceni. Grupu čine četiri vrsna, fakultetski obrazovana, mlada muzičara: Vladan Stojiljković, Dalibor Naumović, Bojan Ivanovski i Goran Kovačić, te ritam sekcija i bas gitara: Dragan Trnavac. Sa singlom „Dobro došla srećo“ se predstavljaju na radijskom festivalu u Srbiji i ubrzano rade na prvom albumu. Autorski tim čine Goran Kovačić i Aleksandra Milutinović koji su se na bazi svoje desetogodišnje karijere učvrstili na jednoj od vodećih pozicija u svetu domaće pop muzike! Glavni vokal je Vladan Stojiljković, dok sve aranžmane i gitarske deonice su delo GITARSA!
Treće veče bilo je rezervisano za domaćeg izvodjača. Nastupio je gitarista i professor Ognjen Grčak. Kroz suptilan pristup muziciranju, toplinu kojom ovaj muzičar odiše i odabrani program gitarskih kompozitora, publika je uživala u romantičnoj večeri.

Ognjen Grčak je rodjen u Kladovu. U Negotinu završava srednju muzičku školu i gimnaziju, dok gitaru završava u školi „Josip Slavenski“ u klasi Uroša Dojčinovića učeći takodje sa prof. Aleksandrom Hadži-Djordjevićem. Potom upisuje studije na „Visoj školi“ u Nišu u klasi Vesne Petković. Nakon završene više škole nastavlja studije na fakultetu muzičkih umetnosti u Beogradu u klasi Prof. Srdjana Tošića. Post-diplomske studije upisuje na „Indiana State University“ u Blumingotnu (Bloomington, Indiana, USA) gde radi sa istaknutim profesorima kao što su Ernesto Bitteti, Nuccio D’Angelo, Nigel North. U sklopu studiranja predavao je gitaru na istom univerzitetu. Završava i dobija „Performer“ diplomu.Trenutno radi kao profesor gitare u srednjoj muzičkoj školi „Josip Slavenski“ u Beogradu. Dobitnik je prve nagrade na medjunarodnom „Guitar-art“ festivalu u Beogradu 2001 god. Nastupao je širom zemlje i inosranstva, kao solista i kao član kamernih sastava.
U isto vreme, organizatori festivala su , po prvi put, proširili festival i van granica Srbije na susednu Madjarsku i grad Kiškunhalaš, gde je organizovano u okviru festivala dva celovečernja koncerta, slovenačkog kvarteta Arnič-Turudič i italijanskog gitariste Marka Ferija. Sjajan odaziv publike i neverovatna atmosfera koji su ovi umetnici postigli, potvrda su da je GOF na pravom putu popularizacije pravih umetničkih vrednosti i gitare uopšte.

Nakon što je završio studije na Konzervatorijumu “G. Tartini” u Trstu, Italija, Marko Feri nastavlja svoje usavršavanje u klasi takvih majstora gitare kao što su Manuel Barueco, David Russel i Alberto Ponce. Kao solista, ili kao član kamernog ansambla, nastupao je na važnim muzičkim festivalima širom sveta (Italija, Slovenija, Hrvatska, SAD, Australija, Japan, španija, Nemačka, Francuska, BiH, Srbija, Crna Gora, Albanija, Austrija, Belgija). Osvajao je nagrade na mnogim domaćim i medjunarodnim takmičenjima (”Fernando Sor” u Rimu, “Nicola Fago” u Tarantu, “Lilian Carian” u Trstu). Trenutno saradjuje i nastupa sa kvartetom “Gorni Kramer”; zatim, u duu sa džez pevačicom Martinom Feri; sa flautistom E. Michelezzijem; sa orkestrom “Concordia Chamber Orchestra” (u delima ”Operita Maria de Buenos Aires” Astora Piazzolle i  “Opera od tri groša” Kurta Weilla).
Do sada je objavio šest CD izdanja : “Nocturnal”(kao solista); “Originalne kompozicije za flautu i gitaru XX vijeka” (svirajući u duu sa E. Michelezzijem); “Beg” (gde se, zajedno sa sekstetom “Evasion”, pojavljuje kao tumač muzike A. Piazzole i Bollinga); “Viva Sevilla” (sa orkestrom “Italian Guitar Consort” i engleskom sopranistkinjom Lornom Windsor); “Orkestarska djela Astora Piazzolle” (sa orkestrom “Concordia Chamber Orchestra); “Note Vagabunda – Uzivo” (sa kvartetom “Gorni Kramer”). Marko Feri radi kao profesor gitare pri Glazbenoj matici “Marij Kogoj” u Trstu, u Italiji. Utemeljivač je i umetnički direktor Medjunarodnog festivala  gitare “Kras”.
Svečano zatvaranje je održano u velikoj dvorani pozorišta »Deže Kostolanji«.. Posle svečanog proglašenja pobednika i dodele nagrada, publici su se obratili umetnički direktor festivala, koji je i zvanično zatvorili festival. U nastavku večeri, kao vrhunac koncertnog programa festivala, nastupio je slovenački kvartet Arnič-Turudič. Sastavljen od vrhunskih muzičara, a pod vodjstvom gitariste Relje Turudiča, priredili su spektakularno veče. Fascinantnim i bravuroznim interpretacijama autorskih dela, priredili su koncert dostojan zatvaranja. Posle koncerta organizovan je i svečani koktel.

Kristina Arnič, rođena je u Ljubljani. Prve klavirske korake načinila je u klasi prof. Lidije Pfeifer. Školovanje nastavlja na Srednjoj muzičkoj i baletskoj školi u Ljubljani kod prof. Janeza Lovšea. Od 1989. do 1992. godine učestvovala je na nekoliko republičkih i državnom takmičenju mladih muzičara i osvojila više prvih nagrada. Tokom studija na Muzičkoj akademiji u Ljubljani, pod vodstvom prof. Hinka Haasa, 1997.godine dobila je Prešernovu nagradu za izvodjenje trećeg klavirskog koncerta Ludwiga van Beethovena. Postdiplomske studije završila je na Visokoj školi za muziku i edukaciju u  umetnosti u Štutgartu, Nemačka u klasi prof. Friedmanna Riegera. Nastupala je solistički i kamerno u rodnoj Sloveniji, širom Evrope (Austrija, Nemačka, Švedska…) i na prostorima bivše Jugoslavije.Trenutno živi i radi u Ljubljani.
Relja Turudič rodjen 1974. Godine u Zemunu, trenutno živi i radi u Ljubljani. Diplomirao je 2001. godine na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi prof. Vere Ogrizović. Mnoga znanja stiacao je i na seminarima poznatih gitarista (Aniello Desiderio, Dušan Bogdanović, Vojislav Ivanović…) Uspešno je završio postdiplomske studije gitare na Muzičkoj akademiji u Ljubljani u klasi prof. Tomaža Rajteriča. U Beogradu je upisao preddoktorske studije na Fakultetu muzičke umetnosti. Za vreme osnovnih studija, naustupao je solistički i kamerno u Beogradu, Novom Sadu, Valjevu… Uspešno se bavio pedagogijom i popularisanjem gitare. Usavršavanje i pedagoški rad nastavlja u Sloveniji u Ljubljani. Kao pedagog istakao se time što su njegovi učenici osvajali nagrade na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Bio je član gitarskog kvarteta AMARCORD, jedinog ansambla ovakve vrste u Sloveniji. Uspešno su koncertirali kako na domaćoj sceni tako i širom Evrope. Od 2008. ima svoj kamerni sastav TURUDIĆ – ARNIČ KVARTET (gitara, klavir, kontrabas i bubnjevi) s kojim aktivno nastupa širom sveta.

2. MAJSTORSKI KURSEVI
Majstorske kurseve održali su, u trajanju od četiri dana, vrhunski svetski i domaći pedagozi i izvođači. Majstorski kursevi su održani, u popodnevnom terminu od 14h do 17h, u prostorijama pozorišta “Deža Kostolanji”. Učesnici festivala, kotizanti, su imali prilike da u direktnom kontaktu sa profesorima, unaprede svoja znanja iz interpretativnog i tehničkog domena kao i da kroz razgovor dobiju informaciju kako i gde mogu nastaviti sa svojim školovanjem u inostranstvu. Takodje je bilo reči i o tome kako da svako od njih ponaosob poradi na odabiru programa za neka buduća takmičenja i javne nastupe i kako da promoviše sebe u budućnosti kroz adekvatno napisanu biografiju, scenski nastup itd.

3. MEĐUNARODNO TAKMIČENJE
Jednoetapno kategorizovano takmičenje za učenike osnovnih i srednjih muzičkih škola održalo se u pet (5) sviračkih kategorija (kategorizacija po godinama obrazovanja) sa određenim programom, minutažom određenom po kategorijama i u jednoj etapi.
I kategorija – učenici I i II razreda osnovne muzičke škole: 5 min. slobodnog programa – dve do tri kompozicije različitog karaktera;
II kategorija – učenici III i IV razreda osnovne muzičke škole: 5–8 min. slobodnog programa – dve do tri kompozicije različitog karaktera;
III kategorija – učenici V i VI razreda osnovne muzičke škole: 8–10 min. slobodnog programa – dve do tri kompozicije različitog karaktera;
IV kategorija – učenici I i II razreda srednje muzičke škole: 10–15 min. slobodnog programa – više kompozicija različitog karaktera;
V kategorija – učenici III i IV razreda srednje muzičke škole: 15–20 min. slobodnog programa – više kompozicija različitog karaktera.
PRO kategorija (35 godina i mlađi)- zadata kompozicija: kompozicija XX veka (moderni kompozitor po slobodnom izboru) i slobodan program. Ukupna minutaža do 25 minuta.

Kategorizacija, dužina sviranja i odabir programa napravljeni su tako da se poklapaju sa planovima i programima koje djaci prelaze u toku godine. Takođe, insistiranje na izvodjenju kompozicija različitih stilskih perioda daje lakši uvid stručnom žiriju u poznavanje i nivo izvođaštva kod svakog takmičara ponaosob. Takmičenje se održalo u svečanoj sali muzičke škole u Subotici. Svakom takmičaru bili su obezbeđeni uslovi za usviravanje pre nastupa u učionicama muzičke škole.
Stručni žiri su sačinjavali istaknuti strani i domaći pedagozi i svirači. Zajednički zaključak je da su gitara i srpska škola gitare na zavidno visokom nivou i da takmičenje, po konkurenciji, samim tim, zauzima visoko mesto medju ostalim festivalima u regionu i Evropi. Takmičenje je sa pravom ponelo epitet međunarodno jer se, pored domaćih učesnika, prijavio veliki
broj takmičara iz zemalja regiona i Evrope.

Nagradjeni po kategorijama dobili su sledeće stručne nagrade:
1. Dve  (2) klasične gitare u vrednosti od 2000EUR.
2. Komplete gitarskog pribora (komplete žica francuskog proizvodjača Savarez, koferi za gitaru, note, pultove, majice i ostali materijal), obezbeđene iz fonda festivala.
3. Kotizacije-učešća za druge medjunarodne festivale (International guitar festival Murska Sobota (SLO), Guitar art-Beograd, Guitar summer fest-Herceg Novi, Bar guitar fest, Nikšić guitar festival)
4. Sertifikovane diplome o učešću, uspehu i pohađanim kursevima.

I KATEGORIJA
1.    Valentina Krempatić     I 1 – 99
2.    Nemanja Nikolić        I 2 – 97
3.    Marko Jurišević        I 3 – 95

II KATEGORIJA
1.    Zoltai Dome        I  1 – 97
2.    Viktor Nadj        II 1 – 88

III KATEGORIJA
1.    Sziveri Balázs        I 1 – 97
2.    Ivan Simić        I 2 – 95
3.    Aleksandar Antić    I 3 – 92

IV KATEGORIJA
1.    Andrija Lazarević    I 1 – 100
2.    Gergely Bozsóki        I 2 – 95
3.    Vladimir Živković    I 3 – 92

V KATEGORIJA
1.    Miloš Zubac            I 1 -100
2.    Filip Živanović        I 2 – 98,5
3.    Viktor Đuknić       I 3 – 93
4.    Ilija Tošić          I 4 – 91

PRO KATEGORIJA
1.    Milena Petković     I 1 – 98
2.    Miloš Vukićević        I 2 – 95
3.    Jaroka Jozsef        I 3 – 92

5. NOVINE U ORGANIZACIJI
Zbog poboljšanja kvaliteta festivala i njegovog podizanja na viši nivo, ove godine potrudili smo se kao organizatori festivala da uvedemo nekoliko novina u organizaciju što je rezultovalo većim brojem učesnika i mnogo boljom posetom večernjih koncerata i pratećih festivalskih dešavanja. Kompletno smo unapredili vizuelni indentitet festivala. Urađena su kompletna rešenja za ceo štampani propagandni materijal koji je distibuiran pre i u toku festivala. Pored bilborda, mobilbordova, A bordova, roll up-ova, flajera, programa, brošura, plakata, napravljen je i novi sajt festival, WWW.GUITAROPEN.COM na kome je na jedan moderan i pregledan način ostvarena komunikacija sa svim zainteresovanim učesnicima iz Srbije i inostranstva.
Takodje je festival po prvi put pomerio granice deševanja na susednu Madjarsku i grad Kiškunhalaš i na taj način potvrdio svoj internacionalni karakter i želju i volju da podspeši u velikoj meri, a kroz umetnost, otvoreni dijalog, toleranciju i medjusobno razumevanje u multietničkim i multikulturalnim zajednicama kao što je ova.